Programme


Thursday 28th February 2019

  • 19.30 Welcome Cocktail
  • 20.00 Gala dinner
  • Friday 1st March 2019

  • 09.00 to 10.00 Registration of School representatives attending AGM.
  • 10.00 to 10.30 Official opening of conference and exhibition. Simon Manley, HM Ambassador to Spain.
  • 10.30 to 11.00 Visit exhibition.
  • 11.00 to 11.30 Coffee.              
  • 11.30 to 14.00 Keynote speakers: Jenny Mosley and Brenda Taggart.
  • 13.30 to 15.00 Lunch.
  • 16:00 to 19:00 Tour of Valencia and visit to “Museo Fallero”.
  • 19:00 to 20:00 Cocktail in the exhibition room.
  • Saturday 2nd March 2019

    School representatives

  • 09.30 to 10.00 Registration for AGM.

  • 10.00 to 11.45 AGM (first part).
  • 11.45 to 12.00 Coffee break/visit to exhibition.
  • 12.00 to 13.30 AGM (second part).
  • 13.30 to 15.00 Lunch.
  • 15.00 to 16.30 Keynote speaker.
  • Professional Development programme Course 1: “Building Resilience, Emotional Health and Creativity of Young Children and the Adults who work with them” Jenny Mosley.

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 10.45 Session 1.
  • 10.45 to 11.00 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 13.00 Session 2.
  • 13.00 to 14.30 Lunch.
  • 14.30 to 16.15 Session 3.
  • Course 2:  “Leadership: Living Life on the Edge” Karine George. 

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 11.00 Session 1.
  • 11.00 to 11.15 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.15 to 13.00 Session 2.
  • 13.00 to 14.30 Lunch.
  • 14.30 to 16.15 Session 3.
  • Course 3: “Spoon Feed No More” Alan Jervis.

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 11.15 Session 1.
  • 11.15 to 11.30 Coffee break / visit to exhibition.
  • 11.30 to 13.30 Session 2.
  • 13.30 to 15.00 Lunch.
  • 15.00 to 16.15 Session 3.
  • Course 4: “Effective English Teaching in the Secondary School” Pamela Fisher.

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 11:30 Session 1.
  • 11.30 to 11.45 Coffee break / visit to exhibition.
  • 11.45 to 13.30 Session 2.
  • 13.30 to 15.00 Lunch.
  • 15.00 to 16.15 Session 3.
  • Course 5: “Highly Practical Ways to Ensure Success for Everyone in Computing and Computer Science” Alan O’Donohoe.

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 11.15 Session 1.
  • 11.15 to 11.30 Coffee break / visit to exhibition.
  • 11.30 to 13.30 Session 2.
  • 13.30 to 15.00 Lunch.
  • 15.00 to 16.15 Session 3.
  • Course 6: “The Ultimate SEN Day” Andrew Farbridge.

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 11.30 Session 1.
  • 11.30 to 11.45 Coffee break / visit to exhibition.
  • 11.45 to 13.30 Session 2.
  • 13.30 to 15.00 Lunch.
  • 15.00 to 16.15 Session 3.
  • Course 7: “Cutting-Edge Marking and Feedback Strategies” Steve Garnett.

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 11.15 Session 1.
  • 11.15 to 11.30 Coffee break / visit to exhibition.
  • 11.30 to 13.30 Session 2.
  • 13.30 to 15.00 Lunch.
  • 15.00 to 16.15 Session 3.
  • Course 8: “New 9-1 GCSEs: Evidence-Based Practice to Improve Memory, Retention and Recall for Knowledge Exams” Dave Taylor.

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 11.00 Session 1.
  • 11.00 to 11.15 Coffee break / visit to exhibition.
  • 11.15 to 13.00 Session 2.
  • 13.00 to 14.30 Lunch.
  • 14.030 to 16.15 Session 3.
  • Course 9: “Teaching EAL in the Mainstream Classroom” Peter Dawes.

  • 09.00 to 09.30 Registration.
  • 09.30 to 10.45 Session 1.
  • 10.45 to 11.00 Coffee break / visit to exhibition.
  • 11.00 to 13.00 Session 2.
  • 13.00 to 14.30 Lunch.
  • 14.30 to 16.15 Session 3.
  • Saturday afternoon programme for all delegates

  • 16.30 to 17.30 Breakout workshops: 9 simultaneous options.
  • 18.00 Cocktail and presentation of awards.
  • Sunday 3rd March 2019

    School representatives

  • 09.30 to 11.00 Keynote Speaker: Stella James.
  • 11.00 to 11.45 Forum for senior Managers.
  • Professional Development programme Course 1:“Building Resilience, Emotional Health and Creativity of Young Children and The Adults Who Work With Them” Jenny Mosley

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.30 to 10.45 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 11.45 Session 5.
  • Course 2: “Leadership: Living Life on the Edge” Karine George. 

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.30 to 10.45 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 11.45 Session 5.
  • Course 3: “Spoon Feed No More” Alan Jervis

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.45 to 11.00 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 11.45 Session 5.
  • Course 4: “Effective English Teaching in the Secondary School” Pamela Fisher.

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.45 to 11.00 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 11.45 Session 5.
  • Course 5: “Highly Practical Ways to Ensure Success for Everyone in Computing (and Computer Science)Alan O’Donohoe.

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.45 to 11.00 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 11.45 Session 5.
  • Course 6: “The Ultimate SEN Day” Andrew Farbridge.

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.45 to 11.00 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 11.45 Session 5.
  • Course 7: “Cutting-Edge Marking and Feedback StrategiesSteve Garnett.

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.45 to 11.00 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 12.00 Session 5.
  • Course 8: New 9-1 GCSEs: Evidence-Based Practice to Improve Memory, Retention and Recall for Knowledge ExamsDave Taylor

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.30 to 10.45 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 11.45 Session 5.
  • Course 9: “Teaching EAL in the Mainstream Classroom” Peter Dawes.

  • 09.30 to 10.30 Session 4.
  • 10.30 to 10.45 Coffee break/visit to exhibition.
  • 11.00 to 11.45 Session 5.
  • 12.00 END OF CONFERENCE